Dietna prehrana

Šolska kuhinja za učence, za katere zdravnik predpiše posebno prehranjevanje, pripravlja dietne obroke. Priprava teh obrokov temelji na zdravniškem potrdilu in navodilih oz. usmeritvah za dietno prehrano. V kolikor teh dveh dokumentov ni, se privzame, da dieta ni zdravniško  utemeljena. Šola v teh primerih diete ne pripravlja.

Dietna obravnava poteka za vsakega učenca individualno, zato je sodelovanje staršev in učenca samega izjemnega pomena.

Dolžnosti staršev

• Ob vpisu učenca oz. ob prehodu na dietno prehrano se osebno zglasijo na pogovoru pri organizatorju šolske prehrane oz. v kuhinji. Predhodno se najavijo in dogovorijo za termin srečanja.
  • Vodji prehrane oz. kuhinji dostavijo zdravniško potrdilo ter usmeritve za dietno prehrano.
  • Zdravniško potrdilo z usmeritvami za dietno prehrano dostavijo takoj po pridobitvi le-tega.
  • Po preteku obdobja, za katerega je potrdilo izdano, poskrbijo za novo potrdilo.
  • Ob spremembi ali ukinitvi diete dostavijo usterzen dokument.
  • Dosledno javljajo odsotnost učenca oz. odjavo šolske prehrane.

Dolžnost učenca

• Sam (v prvi triadi s pomočjo učitelja) skrbi, da si vzame posebej zanj pripravljen obrok.
  • V kolikor ne opazi posebnega obroka zanj, po njem korektno povpraša. Morda lahko zaužije enak obrok kot njegovi sovrstniki, ali pa kuharji njegovega obroka še niso postavili na razdelilni pult.

Dolžnost vodje prehrane oz. šolske kuhinje

• Pred uvedbo diete se osebno pogovorijo s starši.
  • Pripravlja posebne obroke za učence z zdravniškim potrdilom skladno z usmeritvami, ki jih dostavijo starši učenca.
  • Učencu (v prvi triadi pa tudi učitelju) posreduje informacije o dietnem obroku.

Samo odkrit partnerski odnos lahko prispeva k učinkovitemu in kakovostnemu delu. Še posebej to velja za izjemne primere, kar diete zanesljivo so.