Projekt Pogum

Moja prababica Bojana je živela v Kromberku. Rodila se je kmalu po prvi svetovni vojni. Takrat je prišel na oblast fašizem. Ko je moja pranona začela hoditi v šolo, je bil pouk v italijanščini. Slovenska beseda je bila strogo prepovedana. Če so koga slišali govoriti slovensko, so ga tudi kaznovali. Bojana je bila pridna učenka. Rada se je učila in imela je tudi to srečo, da ni bila njena učiteljica preveč zlobna. Prve štiri razrede osnovne šole je obiskovala v rodnem Kromberku. Šolanje je zaključila v osnovni šoli Solkan. Zelo si je želela nadaljevati študij, a na žalost ji ni bilo dano. Doma so se preživljali samo s skromno kmetijo, zato denarja za šolanje ni bilo.Že kot mlada deklica se je morala zaposliti. Delo ji je priskrbela kromberška grofica Nikoleta Coronini Cronberg, in sicer v Firencah.
Po pripovedovanju none Mirande zapisal

David Berginc, 4. b