Če kdaj, je zdaj prišlo do izraza, kako različne so slovenske šole. Verjamem, da vas različni pristopi k nastali situaciji begajo. Nekateri odobravate ravnanje ene šole, drugi druge. Menim, da s hitenjem in sprejemanjem preuranjenih odločitev ne bomo pripomogli k kakovostni rešitvi problema.

Na naši šoli smo se v petek odločili zapreti šolo in vrtec, ker je to bilo urgentno stanje, navodilo MIZŠ pa enoznačno. Vse nadaljnje ukrepe glede izvajanja pouka lahko in tudi moramo sprejemati počasneje in po temeljitem premisleku.

Včeraj, 15.3.2020, smo ravnatelji dobili nasvet MIZŠ, naj ta teden še ne izvajamo pouka na daljavo. Glede na navodila z dne 13.3.2020 in splošno zmedo me ne preseneča odločitev nobenega ravnatelja – vsak je odločitev sprejemal glede na situacijo in stanje v svoji šoli, predvsem pa tehnične in kadrovske zmožnosti – zato nekatere šole pouk izvajajo že danes.

Na OŠ Kanal bomo s poukom na daljavo pričeli v ponedeljek, 23.3.2020. Učenci naj do takrat postorijo to, kar smo zapisali v prvem navodilu, saj že samo utrjevanje snovi ni preprosta stvar, zagotovo pa lahko svoje znanje pri večini predmetov izboljšajo. Torej tudi naši učenci imajo nekaj dela, ne?

Strokovni delavci šole se pripravljamo na izvajanje pouka na daljavo, v obzir pa bomo vzeli čim več morebitnih omejitev naših učencev (dostop in znanje pri uporabi svetovnega spleta). Prosim vas, da redno spremljate našo spletno stran, kjer vas bomo seznanjali z novostmi.

V razmislek le še tole: cel svet trenutno trepeta pred nevarnostjo. Če je tako strah odrasle in tako panično reagiramo na situacijo, si lahko predstavljate, kako stresna je za otroke? Morda na prvi pogled ne kažejo pretirane skrbi, a svetujem vam, da si vzamete čas za pogovor z njimi. Tako, mimogrede, boste verjetno ugotovili, da je vašega otroka grozljivo strah morebitne okužbe ali celo izgube ljubljenega. Izkoristite čas tudi za pogovor o aktualnih dogodkih. Poskusite jim dati občutek varnosti. Bodite jim v zgled in ne kršite pravil, saj jih s tem učite razmišljanja “zame pravila ne veljajo” in “meni se to ne bo zgodilo”. Nič od tega ni res.

Poskrbite za svoje zdravje in zdravje nas vseh ter vzgajajte svoje otroke, tokrat na temo skrbi za zdravje in tako posameznikove kot družbene odgovornosti.

Barbara Kragelj Jerič