POKLICNA ORIENTACIJA

Učenci se v zaključnih razredih osnovne šole začnejo spraševati, kaj bi počeli v življenju, na katero srednjo šole bi se vpisali, kakšen poklic bi si izbrali. Vse to so zelo pomembna vprašanja, ki zahtevajo tehten premislek. Da bi izbrali šolo in poklic, za katerega so resnično sposobni in ga bodo z veseljem opravljali, je zelo pomembna dobra informiranost učencev in njihovih staršev o možnostih, ki jih imajo. Temu je namenjeno delo v okviru poklicne orientacije, ki poteka v 8. in 9. razredu.

1. razred

Predstavitev poklicev (Šolski center Nova Gorica – 20.11.2019)

Testiranje sposobnosti

Spoznavanje poklicev »v praksi« glede na interese učencev (v sodelovanju z LUNG-om)

Seznanjanje z dejavniki poklicne odločitve, spoznavanje samega sebe v povezavi z zahtevami poklicev, seznanjanje z uporabnimi spletnimi stranmi

Roditeljski sestanek na temo Dejavniki poklicne odločitve

1. razred

Oktober, november 2019 :

Seznanjanje s shemo izobraževanja, srednješolskimi programi in njihovimi predmetniki, spoznavanje samega sebe in poklicev, spletnih strani…

Promocija poklicev, ki jo organizira Obrtna zbornica (16.11.2019)

Spoznavanje poklicev na področju kemije (27.11.2019)

Roditeljski sestanek na temo Izbira poklica in vpis v srednjo šolo

December 2019, januar 2020:

Dnevi odprtih vrat na srednjih šolah

Reševanje vprašalnika »Kam in kako«

Spoznavanje tehniških poklicev (23.1.2020)

Individualni razgovori z učenci

Seznanjanje učencev z vsebinami in glavnimi značilnostmi Razpisa za vpis

Februar, marec 2020:

Predavanja in delavnice o potrebah na trgu dela, štipendijah, podatkih o vpisu v srednje šole.

Reševanje Hollandovega vprašalnika o iskanju poklicne poti (po potrebi)

Individualni razgovori po razporedu (učenci in starši)

Izpolnjevanje prijavnic za vpis v srednje šole, spremljanje prijav in svetovanje o morebitnih prenosih prijav

ROKOVNIK ZA VPIS V SREDNJE ŠOLE